شما اینجا هستید

بالابر خانگی

بالابر خانگی

بالابر خانگی (هوم لیفت Home lift) دستگاهی مشابه آسانسور است که جهت جابه‌جایی عمودی استفاده می‌شود و نیرو محرکه ی‌ آن نیز از نوع کششی یا هیدرولیکی است ولی تفاوت‌های اساسی با آسانسور دارد.

در ساختمان‌های در حال ساخت که بیش از چهار طبقه دارند فضایی مخصوصی موسوم به چاه آسانسور ساخته می‌شود که بر اساس آن، آسانسور (کششی یا هیدرولیکی) محاسبه و طراحی می‌شود. اما در ساختمان‌های دوبلکس و یا بناهای قدیمی کم ارتفاع (چهار طبقه و کمتر از آن) که فاقد آسانسورند در صورتی که فضای داخلی یا بیرونی آنها دارای حداقل ابعاد لازم باشد امکان نصب بالابر خانگی وجود دارد.

بالابر خانگی برای دسترسی به ایوان یا طبقات مختلف منازل مسکونی بسیار مفید است. بالابر خانگی می تواند به غلبه بر مشکلات حرکتی افراد خانواده کمک کند. این محصول گزینه خوبی برای سهولت رفت و آمد افراد سالخورده و حتی تمام اعضای خانواده شما است.

در بالابر خانگی، نیرو محرکه شامل جک هیدرولیکی و پاوریونیت است. پاوریونیت از یک مخزن حاوی روغن هیدرولیکی، شیر برقی، الکتروموتور و پمپ تشکیل شده است. بخشی از روغن مخزن پاوریونیت، از طریق یک شیلنگ فشار قوی به سیلندر جک پمپ می‌شود.

حدود 150 سال است که ما با حرکت افراد و کالاهای خود بین طبقه، زندگی را ساده تر کرده ایم. در حال حاضر ملاقات های ما به کمک بالابرخانگی و آسانسور راحت تر شده و بالابر خانگی یک گزینه واقع بینانه است.امروزه با توجه به مشکلات جسمانی استفاده از آسانسور ضروری شده است و در فضاهایی که امکان نصب آسانسور فراهم نیست مانند خانه های قدیمی از بالابر خانگی استفاده می شود.

امروزه بسیاری از افراد به ویژه افراد مسن با مشکلات حرکتی روبرو هستند. پله ها مانعی برای رفت و آمد اعضای خانواده در بین طبقات مختلف خانه هستند و صرفاً بالارفتن و پایین آمدن از آن می تواند یک مشکل بزرگ و همچنین یک خطر جدی برای سلامتی آن ها باشد. برای کسانی که مجبور به استفاده از صندلی های چرخدار هستند، این کار غیرممکن است. بنابراین سوالی که پیش می آید این است که چه گزینه های دیگری برای جابجایی افراد (به ویژه افراد دارای مشکلات حرکتی) در خانه های شان وجود دارد؟

بالابر خانگی چیست؟

بالابر خانگی یک وسیله مکانیکی است که به طور خاص برای حمل و نقل وسایل نقلیه چرخدار، سالمندان، کودکان و یا هر کسی که نیاز به رفتن از یک طبقه به دیگری را دارد طراحی شده است. بالابر خانگی به صورت عمودی جابه جا شده و به طور خاص، این اجازه ر ا می دهد تا کاربران به طور آزادانه در یک ساختمان چند طبقه ( تا 4 طبقه)، جابه جا شوند. این وسیله به طور گسترده ای در فضای داخلی و یا در فضای باز استفاده می شود و دسترسی آسان و امن برای کاربران را فراهم می کند.

بالابر خانگی محصولی خاص در آپارتمان ها، خانه ها یا سایر املاک خصوصی با تعداد طبقات زیاد است. بالابر خانگی آسانسوری جمع و جور برای 2 تا 6 نفر است. برخلاف بالابرهای هیدرولیک یا بالابرهای سنتی، بالابر خانگی به فضای اضافی برای اتاق ماشین، در بالا یا پایین آن احتیاج ندارد که همین امر آن را برای استفاده داخلی و منازل شخصی مناسب تر می کند. بعلاوه اغلب، هزینه های تعمیر و نگهداری بالابر خانگی نیز پایین تر از بالابر معمولی است.


هیدروفرکو


نحوه کار بالابر خانگی چگونه است؟

سیستم حرکت بالابر خانگی اغلب درون اتاقک آن قرار می‌گیرد و دارای پیچ، موتور الکتریکی و مهره ای است که در پشت صفحه کنترل سکوی بالابر نصب شده است. از این رو به آن سیستم «پیچ و مهره» گفته می شود. هنگامی که بالابر خانگی کار می کند، موتور مهره را مجبور به چرخش در اطراف پیچ کرده، بالابر را به بالا و پایین فشار می دهد. این سیستم عامل در بیشتر انواع بالابر خانگی استفاده می شود. ساختار سکوی باز، به منظور داشتن فضای بیشتر و دسترسی از سه ضلع مختلف ویژگی این نوع است. این امر مستلزم آن است كه کلیه تولیدكنندگان بالابر خانگی سازوكارهای ایمنی خاصی را در نظر بگیرند. بر این اساس، تولیدکنندگان در بعضی كشورها سرعت حرکت بالابرهای تولیدی خود را محدود می كنند.

تفاوت بالابر خانگی و آسانسور:

کاربرد بالابر خانگی شبیه آسانسور است اما باهم تفاوت های اساسی دارند. آسانسور دارای کابین پوشیده می باشد و برای جابه جایی افراد در طبقات ساختمان استفاده می شود اما بالابر خانگی برای داخل ساختمان های چند طبقه ای و قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بالابر خانگی:

بالابر خانگی براساس نیروی محرکه به دو دسته کششی و هیدرولیکی تقسیم می شوند.

بالابر خانگی به شکل صندلی که در قسمت راه پله قرار می‌گیرد، در گذشته بسیار رایج بوده است. با پیشرفت فناوری و دسترسی مشتریان به مدل های جدیدتر بالابر خانگی، افراد بیشتری بالابرهای جدید را برای استفاده خود انتخاب می کنند. اگر قصد نصب یک بالابر خانگی در خانه خود را دارید، می توانید در میان طیف گسترده ای از انواع بالابر خانگی موجود در بازار یکی را انتخاب کنید. مکانیسم های درایو هیدرولیک Roped، طبل سیم پیچ و ضد وزن، درایو کشش، Chain Drive Counterweight و بالابرهای لوله خلاء پنوماتیک برخی از مدلهای موجود هستند. در اینجا آنچه شما باید در مورد هر یک از این بالابر خانگی بدانید ارائه می شود.


هیدروفرکو


مکانیسم های درایو هیدرولیک Roped

بالابر خانگی هیدرولیک، فناوری سیستم های هیدرولیک و بالابرهای طناب و قرقره را با هم ترکیب می کند. سیستم بالابر اصلی در اطراف یک پمپ هیدرولیک مستقر و به یک پیستون و یک قرقره وصل شده است. یک کابل فولادی از طریق سیستم قرقره عبور می کند و پمپ هیدرولیک و پیستون را با استفاده از کابل کابین بالابر بالا و پایین می آورد. این نوع بالابر به محفظه جداگانه ای برای تجهیزات نیاز ندارد. به این دلیل به فضای کمتری برای نصب نیاز دارید.

طبل سیم پیچ و ضد وزن

طبل سیم پیچ و آسانسور ضد وزن بر اساس قدیمی ترین طرح های بالابر خانگی ساخته شده است. یک موتور الکتریکی را در اطراف درام وصل کرده و به طور متناوب بالابر را بالا و پایین می آورد. این نوع از بالابر خانگی فضای نسبتاً کمی را در خانه شما اشغال می کند. همچنین نسبت به انواع دیگر بالابر خانگی، مقرون به صرفه-تر است.با این حال، حرکت این بالابر خانگی به اندازه سیستم های مدرن تر، آرام و راحت نیست. علاوه بر این، محل توقف در این سیستم خیلی دقیق نیست و ممکن است براساس وزن شخص موجود در آسانسور، کمی بالاتر یا پایین تر از سطح موردنظر متوقف شود.

درایو کشش :

از آنجا که این سیستم کابل های یک سیستم درام پیچ در پیچ را با پیشخوان های یک درایو زنجیره ای ترکیب می کند، یک حرکت آرام و بی سرو صدا را ایجاد می کند. سیستم های بالابر درایو کشش معمولاً در فضاهای مسکونی استفاده نمی شوند در حالی که استفاده از این سیستم ها در مکان های تجاری طرفداران زیادی دارد. با این حال، گاهی اوقات در فضاهای مسکونی نیز دیده می شوند. این سیستم ها می توانند وزن زیادی را تحمل کنند، اما معمولاً از آنچه بیشتر مردم در خانه های خود نیاز دارند، قدرتمندتر هستند. این قدرت اضافی نیز معمولاً دلیل قیمت بالاتر آنها است.

Chain Drive Counterweight

مکانیسم عمل این محصول، استفاده از زنجیره ای بزرگ برای انتقال گشتاور از موتور به سیستم دنده می باشد. این بالابر خانگی، نیازی به اتاق ماشین مجزا ندارد، بنابراین تنها کمی از فضای خانه را به خود اختصاص می-دهد. علاوه بر این، بسیار کارآمد و هزینه های تعمیر و نگهداری این بالابر خانگی کم است. این زنجیره باعث می شود تا کابین آسانسور بی سر و صدا به بالا و پایین حرکت کند.

خلاء پنوماتیک

بالابر خانگی از نوع خلاء پنوماتیک (PVEs) پیشرفته ترین مدل در فناوری بالابر خانگی است. این سیستم ها از سازه ای مانند لوله استفاده می کنند که برای حفظ فشار مناسب در اطراف کابین بالابر باید با دقت آب بندی شود. برای بالابردن بالابر، فشار بالای کابین کاهش می یابد به طوری که کابین برای پرکردن فضا بالا می رود. برای فرود، یک شیر کنترل به آرامی فشار را رها می کند و بالشتک هوایی که در زیر کابین تعبیه شده، فرود راحت و آرامی را برای شما به ارمغان می آورد.

PVE ها بسیار کارآمد هستند، زیرا برای پایین آوردن کابین بالابر تقریباً هیچ انرژی لازم نیست. این انرژی فقط برای بالابردن آن ها لازم است. آنها همچنین بسیار بی سرو صدا هستند و حرکت آن ها بسیار روان است. با اینکه این نوع بالابرها، هنوز یک تکنولوژی نسبتاً جدید هستند، اما این سبک بالابر خانگی، با هزینه مناسبی نصب می شود. این سیستم بسیار زیبا است و منظره ای عالی از کابین را به شما می دهد.

بالابر خانگی برای افرادی که مشکل تحرک دارند، یک بهسازی در منازل است. این وسایل می توانند خانه را برای همه اعضای خانواده ایمن تر و در دسترس تر ساخته و به افراد اجازه دهند با وجود مشکلات تحرک، در خانه خود بمانند. اگر به نصب بالابر خانگی در منزل خود علاقه دارید، یک شرکت بالابر خانگی قابل اعتماد می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین نوع بالابر خانگی که متناسب نیاز شماست، کمک کند. آن ها به شما در انتخاب بالابرهای مقرون به صرفه و همچنین پشتیبانی و خدمات پس از فروش کمک می کنند.

ساختار بالابر خانگی:

نیروی محرکه بالابر خانگی می تواند از نوع کششی یا هیدرولیکی باشد. پاوریونیت خود از اجزایی مانند مخزن، شیر برقی، الکتروموتور و پمپ تشکیل شده است. مخزن حاوی روغن هیدرولیکی می باشد.

سیستم حرکت برای بالابر خانگی اغلب در داخل ساختار بالابر ساخته شده است و دارای پیچ، موتور الکتریکی و مهره ای است که پشت پانل کنترل بالابر نصب شده است.

مزایای بالابر خانگی:

بالابر خانگی فضای کمتری را اشغال می کند.

هزینه ساخت و نصب آن کمتر از سایر انواع مشابه است.

نیازی برای فضای کابین ندارد.

هزینه تعمیر و نگه داری آن کمتر است.

صرفه جویی در مصرف برق.

امنیت بالا

صدای کم

بدون نیاز به چاله

بدون نیاز به تخریب بنا

امکان جابه جایی هنگام قطع برق

کاربرد بالابر خانگی:

بالابر خانگی برای خانه هایی که قدیمی هستند و امکان نصب آسانسور برای آن ها وجود ندارد کاربرد دارند. این نوع بالابر ها در خانه های دوبلکس برای جابه جایی استفاده می شوند.

چگونه بالابر خانگی انتخاب و خریداری کنیم؟

برای انتخاب بالابر ابتدای فضای مورد نظر را که می خواهید برای بالابر استفاده کنید انتخاب کرده و سپس ابعاد مورد را سفارش دهید.

ایمنی بالابر خانگی:

بالابر خانگی باید به سیستم های ایمنی مجهز باشد تا از آسیب دیدن به کاربران جلوگیری شود. بالابر ها باید طبق استاندارهای مشخص شده ساخته شوند تا از ایمنی لازم برخوردار باشند.

تعمیرات و نگه داری از بالابر باید به صورت دوره ای انجام شود تا از ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری شود. در صورت قطع شدن برق امکان پایین آوردن بالابر خانگی به راحتی وجود دارد.

آسانسور مکانیسم حمل و نقل عمودی دارد که برای بارگیری افراد و اشیا مفید است. این نوع وسیله حمل و نقل خاص است، زیرا از یک نقطه به نقطه دیگر به سمت بالا حرکت می کند و بالعکس.

یک سیستم ایمنی مناسب برای بالابر براساس تکنولوژی هایی است که برای کارکرد صحیح و کارآمد آنها اجرا شده است. آگاهی از تکنیک های الکترونیکی به ما امکان ارائه سرویس های کامل و مطمئن را می دهد.

به همین ترتیب، تطبیق اقدامات جدید بر اساس زمینه های دیگر، طیف خطاها و حوادث را محدود می کند. به این ترتیب آسانسورها به عنوان یک وسیله ایمن برای حمل و نقل افراد و اشیاء نگهداری می شوند. به همین ترتیب، هماهنگ سازی مونتاژ، نصب و نگهداری عالی، جنبه هایی است که برای کاهش حوادث باید مورد توجه قرار گیرد.

انواع سیستم های امنیتی در بالابر

قفل شدن درب ها: این یک سیستم در آسانسور است که برای جلوگیری از بسته شدن درب در هنگام حرکت حرکت می کند.

کمک فنر: یک وسیله است که عملکرد آن را برای از بین بردن ضربه ناگهانی به بالابر است. این یک سیستم ایمنی در آسانسور است که در بالا و پایین آن لحاظ شده است. این ساختار، سرعت را کاهش می دهد که کابین به سطح خاصی می رسد. به طور کلی، هنگامی که آن به طبقه پایین و طبقه بالا می رسد، بیشتر آشکار است.

چتر نجات: چتر نجات دستگاه هایی است که وقتی که یک نفر به یک خلاء می افتد کار می کند.

زنگ برای درخواست کمک:این یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین سیستم های ایمنی بالابر است. این دستگاه ها برای درخواست کمک است. ضروری است که آسانسور و بالابر این اقدام ایمنی را داشته باشد .

قیمت بالابر خانگی:

قیمت بالابر خانگی باتوجه به کیفیت و تجهیزات به کار برده شده در آن ها متفاوت است. قیمت بالابر خانگی از آسانسور ها پایین تر است .


هیدروفرکو


از چه برندهایی و چگونه می توان بالابر خانگی را تهیه کرد؟

بالابر خانگی چندین دهه در بازار حضور داشته و تولید آن روند رو به رشدی را نشان می دهد. بهترین و قدیمی ترین تولیدکنندگان بالابرها در اروپا مستقر هستند، برخی از این تولیدکنندگان عبارتند از: Aritco Lift AB که شرکت تولیدکننده بالابر خانگی سوئدی می باشد و از سال 1995 فعال است و شرکت بریتانیایی Wessex Lift Co. Ltd که از سال 1976 در این زمینه فعالیت دارد. امروزه چندین تولیدکننده بالابر خانگی ( با توانایی سفارشی سازی و نصب و یا افزایش قابلیت های فنی محصولات خود)، وارد بازار شده اند.

مقالات مرتبط