شما اینجا هستید

بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی وسیله ای است که همانند آسانسور برای جابه‌جایی عمودی به کار می‌رود و نیرو محرک های‌ آن ممکن است از نوع کششی یا هیدرولیکی باشد.

بالابر هیدرولیکی و آسانسور تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. مهمترین تفاوت در این است که ساخت آسانسور (کششی یا هیدرولیکی) مستلزم رعایت استانداردهای ایمنی برای حمل مسافر است و به همین دلیل، داشتن کابین و درب برای آن اجباری است در حالی که بالابر (کششی یا هیدرولیکی) فقط مخصوص حمل بار است و به طور کلی فاقد کابین و درب است.

ویژگی های بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابر هیدرولیکی یک نوع ماشین است که با استفاده از یک دستگاه هیدرولیک برای بلند کردن یا جابجایی اجسام با استفاده از نیروی ایجاد شده در هنگام فشار به مایع در یک پیستون عمل می کند. تفاوت بالابر هیدرولیکی با آسانسور این است که درب و کابین ندارد و فقط مخصوص جابه جایی بار است.


هیدروفرکو


بالابر هیدرولیکی در صنایع مختلف مانند ساخت و ساز و حمل و نقل کاربرد دارد. بالابر هیدرولیکی اغلب برای کار با ماشین آلات سنگین و یا حرکت و بلند کردن اجسام سنگین و بزرگ مانند اتومبیل، خاک و ظروف حمل و نقل استفاده می شود.

انواع بالابر هیدرولیکی:

تکنولوژی بالابر هیدرولیکی می تواند در جک های هیدرولیکی، لیفتراک، آسانسور و در بین بسیاری از ماشین آلات یافت شود. ماشین ها می توانند از بالابر هیدرولیکی برای ارائه نیروی جابه جایی مورد نیاز استفاده کنند.

اهمیت بالابر هیدرولیکی

تکنولوژی بالابر هیدرولیکی یک جنبه حیاتی از مهندسی است و بدون آن بسیاری از کاربردها امکان پذیر نخواهد بود، مگر اینکه تکنولوژی دیگری برای جایگزینی آن وجود داشته باشد. صنایع خودروسازی، ساخت و ساز، هواپیما و صنایع حمل و نقل به شدت به آن بستگی دارد و این به بخش بزرگی از دنیای مدرن کمک می کند که ما آن را می دانیم.

حتی ترمزهای خودرو از هیدرولیک استفاده می کنند. هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهید، یک پیستون کوچک را در سیلندر اصلی ترمز فشار می دهید. پیستون فشار روی مایع ترمز را اعمال می کند که فشار را از طریق خطوط ترمز انتقال می دهد.


هیدروفرکو


ساختار و روش کار بالابر هیدرولیکی

بالابر هیدرولیکی سیستم شناخته شده ای است که در صدها آسانسور در سراسر جهان (همراه با سیستم های کشش آسانسور) استفاده می شود. اما آیا می دانید چطور این بالابرها کار می کند؟

اصل کار این بالابرها بر اساس اصل قانون پاسکال عمل می کند که بیان می کند که اگر هر نیرویی به هر نقطه ای از یک مایع محدود شود، فشار به طور مساوی و بدون وقفه از طریق مایع منتقل می شود. بالابر هیدرولیکی بر اساس یک اصل کار می کند: برای بالا بردن،روغن را با پمپ درون سیلندر فشار می دهد و پیستون (که ماشین بالابر را هل می دهد) را بالا می برد. برای رفتن به پایین، سوپاپ باز می شود و روغن مجاز به این میشود که به مخزن برود و با استفاده از نیروی گرانشی بالابر به عقب برگردد. هنگامی که شیر بسته است، روغن تنها می تواند از مخزن به داخل سیلندر برود. هنگامی که دریچه باز است، روغن تنها می تواند از سیلندر به مخزن جریان یابد.

بالابر هیدرولیکی برای انواع کاربردها استفاده می شود. از سیستم های ترمز خودرو تا لودر. همه سیستم ها از همان اصل اساسی استفاده می کنند، و با آسانسورهای هیدرولیکی متفاوت نیستند.

اجزای اصلی یک بالابر هیدرولیکی عبارتند از:

پیستون در داخل یک سیلندر

مخزن روغن

پمپ

موتور (برای حرکت پمپ)

شیر فلکه

مزایای بالابر هیدرولیکی چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در حمل و نقل کالاها و افراد،بالابر هیدرولیکی است. این بالابرها قادر به حمل بارهای سنگین با سهولت هستند و اجسام را عمودی جابه جا می کنند. بالابر هیدرولیکی ارزان تر از سایر انواع آسانسورها نصب می شوند. آنها در یک ساختمان فضای کمتری را اشغال می کنند و نیاز به تقریبا 10٪ زمین برای شفت آسانسور دارند. بالابر هیدرولیکی بسیار موثر است، چرا که قدرت هیدرولیکی نیروی بالابردن بسیار بیشتری را فراهم می کند.

بالابر هیدرولیکی معمولا از سیلندرهای هیدرولیکی برای بالا بردن یا پایین آوردن استفاده می کند و یا دیگر دستگاه های بلند کننده استفاده می کند. بالابر هیدرولیکی ایده آل برای حرکت اجسام سنگین و اجسام بزرگ استفاده می شود. در عین حال برای ارائه یک محیط امن کاربرد دارد.

با استفاده از این بالابر ها می توان به طور موفقیت آمیزی در شرایط مختلفی برای انتقال مواد به صورت افقی و همچنین به صورت عمودی استفاده کرد. بسیاری از بالابرهای هیدرولیکی دارای چرخ هستند و به همین دلیل متحرک هستند و بنابراین می توانند در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرند .برای استفاده مداوم در یک محیط کاری تکراری، بالابر هیدرولیکی می تواند به طور دائم و ثابت استفاده شود. در یک کارگاه تولیدی، بالابر هیدرولیکی کوچکتر برای نگهداری و انتقال محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

شرایط نگه داری و مراقبت از بالابر هیدرولیکی :

بالابر هیدرولیکی نیاز به مراقبت ویژه و نگهداری منظم دارند تا اطمینان حاصل شود که به شیوه ای دلخواه کار می کند. آسانسورهایی که به درستی نگهداری نشده اند می توانند آسیب جدی ایجاد کنند. حتی زمانی که کل سیستم خاموش می شود، روغن هنوز هم می تواند تحت فشار قرار گیرد، که اگر به درستی کار نکند، می تواند بسیار خطرناک باشد. نشت از مایع هیدرولیکی خطرناک است زیرا فشار آن بسیار زیاد است و دارای قابلیت انقباض پوست انسان است.فشار هیدرولیک مورد نیاز همیشه باید حفظ شود و هرگز نباید از سطح توصیه شده عبور کرد.

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط