مزایای بالابر هیدرولیکی

مزایای بالابر هیدرولیکی

بالابر وسیله ای است که برای جابه‌جایی عمودی بار به کار می‌رود و مهمترین تفاوت آن با آسانسور در این است که در آسانسور باید استانداردهای ایمنی برای حمل مسافر رعایت گردد و لذا لازم است که کابین و درب برای آن در نظر گرفته شود ولی از آنجا که بالابر فقط برای جابه‌جایی بار استفاده می‌شود لذا فقط از یک پلت فرم (کفی بالابر) تشکیل شده و کابین و درب ندارد.

نیرو محرکه ی بالابر هیدرولیکی شامل جک هیدرولیکی و پاوریونیت است.


هیدروفرکو


اجزای اصلی جک هیدرولیکی بالابر عبارتند از: سیلندر و پیستون. جک بالابر به صورت غیر مستقیم به پلت فرم متصل می‌شود. سیستم حرکت پیستون از طریق قرقره سرجک و زنجیر انجام می‌شود و به صورت یک به دو (1:2) است یعنی اگر پیستون به اندازه یک متر جابه‌جا شود پلت فرم به اندازه دو متر جابه‌جا می‌گردد. طول مسیر و ظرفیت بار بالابر به مراتب محدودتر از آسانسور است به همین دلیل، پیستون جک فقط به صورت تک استیج ساخته می‌شود و جک های دو استیج، سه استیج و چهار استیج در بالابر هیدرولیکی کاربردی ندارند.

اجزای پاوریونیت بالابرهیدرولیکی عبارتند از:مخزن حاوی روغن هیدرولیکی، شیربرقی، الکتروموتور و پمپ کوپله شدهی غوطهور در روغن.

عملکرد سیستم هیدرولیکی بدین ترتیب است که پاوریونیت، روغن را از طریق یک شیلنگ فشار قوی به سیلندر جک پمپ می‌کند و موجب حرکت پیستون می‌شود و پلت فرم متصل به پیستون را به سمت بالا می‌برد.


هیدروفرکو


تابلو برق بالابر هیدرولیکی بر حسب کاربری ممکن است به صورت تک فاز یا سه فاز ساخته شود.

بالابر هیدرولیکی مزیت‌هایی شبیه به آسانسور هیدرولیکی دارد که خلاصه ای آنها به شرح زیر است: ]

1- افزایش ایمنی در برابر خطر سقوط پلت فرم:

در بالابروینچی، پلت فرم (کفی بالابر) از طریق سیم بکسل جابه‌جا می‌شود. سیم بکسل‌ها براثر ساییدگی تدریجی و عدم رعایت ظرفیت بار پاره می‌شوند که منجر به سقوط بار می‌گردد. ولی در بالابر هیدرولیکی، پلت فرم توسط یک جک نگه داشته شده است و هرگز سقوط نمی‌کند. حتی اگر روغن از پاوریونیت و یا جک نشت کند و یا شیلنگ بترکد تمهیداتی مانند پاراشوت و فلوکنترل پیش‌بینی شده‌اند که مانع از سقوط پلت فرم می‌شوند.

2- حرکت نرم و یکنواخت:

در بالابر وینچی، چه موقع شروع به حرکت و چه موقع توقف، کمی شوک به پلت فرم وارد می‌شود ولی در بالابر هیدرولیکی، پیستون با فشار روغن، به آرامی حرکت می‌کند و در نتیجه پلت فرم با حرکت نرم و یکنواخت به بالا یا پایین می‌رود.

3- حرکت بدون صدا:

در بالابر وینچی، حرکت سیم بکسل‌ها صدا تولید می‌کند و این صدا در فضا می‌پیچد. در حالی که در بالابر هیدرولیکی، پیستون به نرمی و آرامی و بدون هیچ صدایی حرکت می‌کند و پلت فرم را جابجا می‌نماید.

4- توقف ملایم‌تر و هم‌تراز شدن پلت فرم با سطح طبقات:

برای تنظیم سرعت بالابر از شیربرقی استفاده می‌شود. هنگام حرکت بالابر هیدرولیکی، پلت فرم به آرامی به سطح طبقه می‌رسد و هنگام توقف کامل با سطح طبقه هم‌تراز می‌شود.


هیدروفرکو


5- صرفه‌جویی در مصرف برق با موتور خاموش در حرکت رو به پایین:

در بالابر هیدرولیکی ، هنگام حرکت رو به بالا، الکتروموتور روشن می‌شود و پمپ کوپله شده به آن، روغن را از طریق شیلنگ فشار قوی به درون سیلندر جک منتقل می‌کند. در نتیجه، پیستون به بالا می‌رود. اما هنگام حرکت رو به پایین، موتور خاموش می‌شود و شیر تخلیه روغن باز می‌شود و روغن از سیلندر به پاوریونیت باز می‌گردد و در نتیجه، پیستون پایین می‌آید.

6- دسترسی سریع به موتورخانه هنگام بروز خرابی و یا حوادث:

بالابر هیدرولیکی، نیاز به فضای موتورخانه ندارد بلکه پاوریونیت و تابلو برق در پایین‌ترین ایستگاه و نزدیک به سازه بالابر قرار می‌گیرند. اگر بالابر خراب شود و یا ساختمان آتش بگیرد و یا زلزله بیاید، به راحتی می‌توان بالابر هیدرولیکی را تعمیر کرد و یا به امداد و نجات مصدومان پرداخت.

7- کاهش گرمای محیط از طریق خنک شدن الکتروموتور توسط روغن:

در بالابر وینچی، وقتی که الکتروموتور کار می‌کند محیط اطراف آن، گرم می‌شود. در حالی که در بالابر هیدرولیکی ، الکتروموتور، در روغن غوطه ور است و حرارت خود را به روغن منتقل می‌کند.

8- امکان تنظیم سرعت تا 1 متر بر ثانیه:

با استفاده از شیر کنترل هیدرولیکی می‌توان سرعت بالابر را تنظیم کرد. این سرعت حداکثر تا 1 متر بر ثانیه قابل تنظیم است.

ایران بالابر

در حال حاضر گالری تصاویر برای این محصول قرار نگرفته است.