کاربرد مناسب آسانسورهای هیدرولیکی

کاربرد مناسب آسانسورهای هیدرولیکی

از کاربردهای مناسب آسانسور هیدرولیکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* دفاتراداری دو، سه یا چهارطبقه

* ساختمان های مسکونی دو، سه ، چهار و پنج طبقه

* بیمارستان های کوچک، کلینیک ها تا سه طبقه

* کارخانه ها ومراکز صنعتی کوتاه که نیاز به انتقال بارهایی از450 کیلو گرم الی 55 تن دارند.

* ساختمان های دولتی تا چهار طبقه وسطح مفید 15 هزار متر مربع

* پارکینگ های طبقاتی و ساختمان های بزرگ برای حمل خودرو

* آسانسور های مسافری ، باری در فروشگاه ها

* آسانسور های معلول بر که به عنوان مکمل پله برقی عمل می کنند

* آسانسور های شیک پانورامیک در لابی هتل ها و طبقات اولیه مراکز خرید و پاساژ ها

کاربرد نامناسب آسانسورهای هیدرولیک

از دیگر کاربردهای آسانسور هیدرولیکی می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

* اغلب فروشگاه های بزرگ

* بیمارستان های بیش از 4 طبقه

* ساختمان هایی که بیش از 14 متر مسیر حرکتی دارند

* در محل هایی که ایجاد و کندن چاله درآن ها همراه با خطرات فوق العاده است. استفاده از سیستم های هیدرولیک با جک مستقیم توصیه نمی شود

جک هیدرولیک

در یک سیستم هیدرولیک ، نیرو توسط پیستون یا پیستون های هیدرولیک به طورمستقیم یا غیر مستقیم به کابین آسانسور منتقل می شود. به این قطعه نام های مختلفی داده اند:از جمله : جک ، بازو، پلانکریا پیستون. سیلندر یا کاسه نمد، و بازوهای مهار از اجزای مهم این مجموعه محسوب می شوند. هرنوع سیستمی که انتخاب شود مجموعه سیلندر و پیستون باید کاملا به یک دیگر محکم شوند.

سیلندر از لوله فولادی ساخته می شود و سطح داخلی آن بسیار صاف و صیقلی است و باید در برابر فشارهای وارده و همچنین خوردگی ناشی از رطوبت محیط بسیار مقاوم باشد .

پیستون استوانه ای است که داخل سیلندر قرار گرفته و قسمت انتهای آن به کابین متصل می گردد و بر اثر فشار روغن جابه جا شده ، موجب حرکت کابین می شود. پیستون را می توان از جنس فولاد یا مواد دیگر تهیه کرد. یک پوشش کروم باعث افزایش طول عمرآن ومحافظ درمقابل شرایط جوی خاص می شود. اما این کار هزینه بر و معمولا غیر ضروری می باشد.

پیستون می تواند از چندین بخش ساخته شود و روش های مختلفی برای اتصال آن ها وجود دارد به غیراز نیروی مکانیکی ،تنها معیار، دقت درانجام اتصالات می باشد. اتصالاتی که به طور مناسبی ساخته شده باشند باید به صورت نامحسوس با یکدیگر تماس پیدا کنند.درانتهای پیستون باید یک مهار وجود داشته باشد تا در زمانی که آسانسور بیش ازحد جابه جا می شود، جهت پیش گیری از خارج شدن پیستون از داخل سیلندر، از برخورد آسانسور با ساختمان جلوگیری نماید.


هیدروفرکو


در قسمت بالایی سیلندر ( یا بالای هر بخش در پیستو های تلسکوپی ) باید یک برآمدگی یا کاسه نمد جهت نگه داری روغن وجود داشته باشد . این برآمدگی بیش از آنکه توسط صفحه ی نگه دارنده اش محکم شود باید یر اثر نیروی عمل کننده بر روی آن جفت گردد. پیستون زمانی که به شکل مناسبی کار می کند باید با یک لایهء نازک روغن پوشیده شود ، هر مقدار بیش از این لایهء نازک باعث ایجاد مشکل می شود. یک رینگ متحرک (خراشنده) باعث محافظت مهارها ازآسیب توسط ذرات گرد وغبارمی شود و فویل ها ، پیستون را درون مهارها هدایت می کنند .

برای آسانسور هیدرولیکی تا ظرفیت 30 تن از آسانسور جک از بغل) استفاده می شود . stage و یا از زیر (مستقیم) با یک بخش (در آسانسور های با ظرفیت بالاتر و طول حرکت بیش از 30 مترازجک) استفاده می شود. Stage مستقیم وغیرمستقیم با چند تلسکوپی معمولا با قطعات Stage آسانسورهای هیدرولیکی با چند بخش توسط کلیه Stage ساخته می شوند.


هیدروفرکو


طول هرسازندگان حداکثر 8 متر می باشد. قطعات جک به هنگامی که به داخل هم جمع شده یا خارج می شوند باید به صورت هماهنگ (سنکرون) عمل نمایند درغیراین صورت به کابین ضربه و شوک وارد می شود .

پیستون باید عامل کمانش و سایر موارد قید شده در BSEN 81-2 را برآورده سازد. کاملا واضح است که هرچه ارتفاع حرکت آسانسور بیشتر باشد، پیستون نیز قوی تر و سنگین تر خواهد شد.ازاین رو به بخش های پیستون با استحکام نیازمی باشد. به همین دلیل و نیزدلایل دیگر، سیستم های هیدرولیک معمولا برای ارتفاع های بیش از 22 متر قابل استفاده نیستند .

طول واقعی پیستون به مسافت حرکت آسانسو وسیستم مورد استفاده بستگی دارد. در مورد سیستم هایی که به طورمستقیم عمل می کنند طول پیستون تقریبا با میزان جابه جایی به علاوهء بخش اضافی حرکت در بالا و پایین آسانسور برابراست. درمورد سیستم هایی که به صورت غیر مستقیم عمل می کنند طول پیستون تقریبا برابراست با نصف مجموع مسیر حرکت و بخش حرکت اضافی (در بالا و پایین آسانسور) .

طول سیلندرها وپیستون ها به سادگی قابل تغییر نیستند . بنابراین ضروری است که اطمینان حاصل شود که مجموعه سیلندر با دقت ساخته شود و اطمینان از این موضوع که ارتفاع صعود آسانسور توسط سازنده یا طراح بدون مشورت با تهیه کنندهء اولیه آن تغییر نمی یابد دارای اهمیت حیاتی می باشد . تغییرات بسیار ناچیز در طول حرکت آسانسور در حد 20 میلی متر می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد. ( توجه داشته باشید که تغییرات جزئی درابعاد ساختمان ممکن است به طور قابل توجهی بزرگ تر از تغییرات براثر طول پیستون باشد). در مورد ترکیب سیلندرهای غیر مستقیم ، میزان حرکت آسانسور به علت عمق چاهک آسانسور هنوز هم اهمیت فوق العاده ای دارد . هیچ نوع تغییراتی حتی در حد کم نباید بدون مشورت با تهیه کننده آسانسور صورت گیرد . در آسانسور هیدرولیکی غیرمستقیم در صورت شل شدن سیم بکسل ها یا از خارج شدن آن ها از فلکه ، باید شیر های کنترل و موتور پمپ هیدرولیکی آسانسور از مدار خارج شود (برق آن ها قطع شود).


هیدروفرکو


(Seals) متداول ترین مشکل مرتبط به سیلندرها،به اشکال دردرز گیرها

مربوط می شود. این ایراد می تواند به دلایل زیر به وجود آید :

توقف طولانی مدت در حالت افقی

خرابی رینگ متحرک یا وجود نا خالصی هادر روغن

بد تنظیم کردن سیلندر ، نصب غلط و با کیفیت پایین

درز گیرها و اتصالات پیستون

پوشاندن اتصالات باید با دقت فراوان و فقط در صورت لزوم انجام شود .

BSEN 81-2 مجموعه پس از اینکه ساخته شد باید جهت مطابقت با قوانین مشخص شدهء دیگر تحت آزمایش فشار قرار گیرد. مجموعه باید نصب شود تا اطمینان حاصل شود پس از اینکه تا حداکثر موقعیت خود باز شد وهمچنین بر خلاف مهارخود، باهیچ بخشی از ساختمان برخورد نکند. پس از اینکه آسانسوردرپایین قرار گرفت وضربه گیرهای خود راکاملا تحت فشار قرارداده پیستون نباید از قسمت های انتهای سیلندر تماس پیدا کند . این شرایط باید به عنوان بخشی از دستور العمل آزمایش آسانسور چک شود .

ایران بالابر

در حال حاضر گالری تصاویر برای این محصول قرار نگرفته است.